niedziela, 20 stycznia 2013

Guzik z pętelką

  Jak pisałam we wcześniejszym poście, postanowiłam popełnić pierwszy obszydełkowany własnoręcznie guziczek.
  ja to zawsze mam problemy decyzyjne i jak sobie pomyśle, że mam stać w pasmanterii przed regałem z guzikami. Tysiące guzików, małych i dużych i ja biedny żuczek mam wybrać fason pasujący do sweterka... a potem zastanawiać, czy nie powinnam była wybrać innego wzoru.. O nie !! Zrobię sama, każdy innego koloru, co mi tam ... Jak szaleć to szaleć !!
 Po pierwsze zrobiłam pętelkę, taką co po zrobieniu właściwej ilości oczek mogłam dociągnąć, żeby na środeczku guzika dziurka była jak najmniejsza. Żeby pętelka nie poluzowała mi się zabezpieczyłam ją kropelką lakieru do paznokci.
  Na pętelce zrobiłam 6 półsłupków.


  
  Następne okrążenie to w drugim okrążeniu zrobiłam 12 półsłupków - w każde oczko po dwa półsłupki, zakończyłam oczkiem ścisłym.

  Trzecie okrążenie to 18 słupków, czyli 1 półsłupek, następne oczko dwa półsłupki w jedno oczko poprzedniego okrążenia. Zakończyć oczkiem ścisłym.
  Jeśli guzik jest większy to oczywiście należy zrobić dodatkowe okrążenia, dodając za każdym razem słupki ( np. następne okrążenie 3 półsłupki, 2 półsłupki w jedno oczko poprzedniego okrążenia )


  W czwartym okrążeniu, ponieważ guziczek któremu miałam zamiar uszydełkować ubranko jest gruby to żeby zrobić brzeg i miejsce na guzik, zrobiłam także 18 półsłupków.    Teraz pora na ubieranie, czyli 2 półsłupki i oczko minąć.
Piąte okrążenie - poprzednie okrążenie skończyłam na 18 oczka czyli teraz po zakończeniu mam 12 oczek w piątym 6 oczek .. 
  Należy pamiętać, żeby pozostawić nitkę wystarczająco długą aby można było przyszyć guzik.

  A żeby oddać cesarzowi co cesarskie, mój pierwszy guziczek powstał przy wsparciu duchowym Kasiulka :-)2 komentarze:

  1. Świetny tutorial :)

    Widzę, że robisz je na zasadzie takiej jak ja: "skoro nie znalazłam, to sama muszę napisać.

    Dziękuję za wspomnienie chociaż jest mało zasadne ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Gdzie Ty masz taki sklep z tysiącem guzików??? U mnie w mieście owszem w sklepie stoją pudełka z.... jednym, dwoma guzikami w środku. Też czasem obszydełkowuję, wtedy na pewno pasują do wyrobu. Pozdrawiam! gracha

    OdpowiedzUsuń